Vajinada Sümüksü akıntı neden olur?

Vajinada Sümüksü Akıntı Neden Olur?

Vajina son derece hassas ve belirtileri konusunda dikkatli olunması gereken bir organdır. Çünkü her zaman belirtiler bazı konularda size mesaj vermek isterler. Vajinada en sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi akıntılardır. Akıntıların nasıl olduğu, kokulu olup olmadığı veya rengi size birçok detay hakkında bilgi verir.

Bunun için dikkat etmek ve çok geçmeden mutlaka doktordan randevu almak önerilir. Vajinada meydana gelen akıntıların sıradan olabileceği gibi ciddi hastalıklardan kaynaklanan nedenlerinin de olabileceği ihtimali unutulmamalıdır.

Nedenleri

Vajinada meydana gelen ve genelde sümüksü olarak adlandırılan akıntının temelde bazı nedenleri olduğu bilinir.

Bunlar:

  • Enfeksiyon
  • Mantar
  • Hamilelik
  • Rahimde meydana gelen bir rahatsızlık,
  • Cinsel yolla bulaşan bir hastalık
  • Böbrekte oluşan bir durum, olarak kısaca açıklanabilir.

 

Bu nedenler arasında enfeksiyon ve mantar en sık karşılaşılan durumdur. Bunların tedavisi son derece kolay olur. Doktorunuz ilaç takviyesi verecek ve temizlik konusunda daha dikkatli olunmasını önerecektir.

Neler Yapılabilir?

Vajinada bu tarz bir akıntı gördüğünüzde yapmanız gereken durum hemen doktora gitmek olmalıdır. Doktorunuz idrar tahlili veya kültürü isteyerek tedavi için işlemlere başlayacaktır. Ardından da vajinal muayene yapılacaktır. Ortaya çıkan nedene göre size uygun olan tedaviye başlanır. Enfeksiyon durumlarında genelde bol su ve sıvı tüketimi yapılması da işe yarayan bir olaydır. Nedenini bildikten sonra kolay bir şekilde tedavi edilmesi mümkün hale gelir.

Vajinada Sümüksü Akıntı Neden Olur? Kadın Blogumuza göz atmak ister misiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here