Herkese Merhaba, bir iphone 6 kullanıcısı olarak daha önce iphone 6 ses çıkmama sorununu nasıl çözdüğümü sizlere anlatacağım. Apple cihazlarda bazen oluşabilen can sıkıcı o problem sizi korkutmasın. İşte İphone ses gelmeme sorunu çözümü…

Bu problemin bir kaç nedeni olduğunu unutmayın. İşlemlerin hepsini teker teker ve mutlaka dikkatli ve titiz bir şekilde denemeyi unutmayın. İlk olarak kendi çözdüğüm yöntemi ve diğer önemli yöntemleri sırası ile anlatacağım.

Cihazı Nisan 2018 gibi almıştım. Yaklaşık bir kaç ay sonra aniden cihazdan müzik, gelen arama sesi gibi seslerin çalışmadığını farkettim. Titiz bir telefon kullanıcısı olarak ilk olarak kulaklık girişini incelemek geldi.

İphone 6 Kulaklık Modu Sorunu

İphone ses gelmeme probleminin genel nedeni telefonun kulaklık modunda takılı kalmasıdır. Ki benim cihazım da kulaklık modunda takılı kaldığı için yalnızca telefona kulaklık taktığımıda kulaklıktan ses geliyordu.

Cihazın yetkili servisini arayıp durumu anlattığımda, telefonunun kulaklık modunda kaldığını, kulaklık giriş yerine pislik girdiğini bu nedenden olduğunu söylemişlerdi. Kulaklık kısmını iyice ve dikkatle temizlemem gerektiğini ayrıca kulaklık bölümünü temizlereken oluşabilecek problemlerden sorumlu olmadıklarını ancak servise yolladığımda ilgileneceklerini söylediler ama…

Durum söylendikleri gibi çıkmadı. Apple’in her yaz çıkardığı yeni İos sürümü önceden beta olarak yayınlanıyor. Bende teknoloji meraklısı birisi olarak henüz sürümü herkese sunulmadan önce beta sürümünü cihazıma yüklemiştim. Cihazı bir süre bu sürümde kullandım ve bu problemle karşılaştım.

Açıkçası bunun yazılımsal bir problem olabileceğine çok küçük bir ihtimal gözüyle baksam da son çare telefonu orjinal ios 11 sürümüne İtunes yardımı ile döndürmekti. Mutlu son geldi ve İos 11’e geçtiğimde bu problem ortadan kalktı. Problemin donanımsal olmaması  beni sevindiren bir diğer nokta oldu.

Diğer bir çözüm ise; Teknik desteğin bana aktardığı üzere telefonun kulaklık girişinde biriken aşırı pisliklerden ötürü telefonun kulaklık modunda takılı kalmasıydı. Peki iphone 6 kulaklık girişi nasıl temizlenir? Hemen bakalım.

Bunun için öncelikle çok dikkatli olmanızı söylemeliyim. Aksi taktirde cihazın kulaklık girişine zarar verebilir, basit bir çözümü servise taşıyabilirsiniz. İlk olarak bir adet kürdan işinizi görecektir. Kürdanla yavaş bir şekilde deliğin içinde yer alan pislikleri dışarı çıkarabilirsiniz. İşlem bu kadar basittir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here