Herkese merhaba, bu makalemizde cep telefonlarının imei numarasını nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağım. İmei numaraları, her telefonda zorunlu olarak yer alan almadığında, şebeke hatasına yol açan ve hiçbir hattı kabul etmeyecek bir hale getiren bir olaydır.

İmei numaralarının klonlanması gibi durumlarda hattınızın şebeke sorunu yaşadığını düşünebilirsiniz. Kontrol etmeniz gereken ilk durum, imei numaranızın birileri tarafından kopyalanıp kopyalanmadığına bakmaktır. Peki imei numarası nasıl bulunur, imei numarası nasıl sorgulanır? işte size cevabı…

İmei numalarını bulmanın birden fazla yolu vardır. İmei numaraları nerede yer alır ve imei sorgulama nasıl yapılır?

İmei numaraları, eğer cihazınızı kutulu bir şekilde almışsanız kutunun barkoda benzeyen 15 haneli bir kod diziminden oluşur. Peki cihazın kutusu elimizde değilse nasıl bulabiliriz? telefonunuzun arama bölümüne bu dizimi girdiğinizde*#06# karşınıza yine muhtemelen 15 haneli bir rakam dizimi çıkacaktır.

Dikkat! bu kodlar ile telefonunuzun kutusunda yer alan 15 haneli imei numarası eşleşmiyorsa, farklı bir cihazın imei numarasının bulunduğu bir telefonu satın almışsınız demektir. Bu da yasal olarak büyük problemlere yol açabilmektedir. numalarının farklı olduğunu gördüğünüzde, ilk olarak Bilgi Teknoloji ve İletişim kurumuna ait mcks imei sorgulama imei numaranızı girip imei sorgulamanızdır. Çıkan ekranda cep telefonunuzun barındırdığı imei numarasının aslında hangi cihaza kayıt olduğunu görebilir, cihazı aldığınız yere iade edebilirsiniz.

Ya da hukuki olarak bir başvuru talebinde bulunarak problemin çözülmesi adına yasal haklarınızı kullanabilirsiniz. Bunu yetkili bir birime iletmediğiniz taktirde hakkınızda her an dava açılabilir olduğunu biliyor muydunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here